Typy filtrů

Jak se vyhnout špatným zkušenostem s lékaři

 

 

Jak se vyhnout špatným zkušenostem s lékaři

 

Zcela bez nadsázky se dá říci, že doktoři mají náš život v rukou. Stanovují diagnózu a následně i léčbu, ale pokud se spletou nebo podcení nahlášené symptomy, je skutečně zle. Nejhorší je, když se dostanete k doktorovi, který je domýšlivý, nemá chuť vás vyslechnou, vaše problémy bagatelizuje a nakonec řekne, že vám nic není, přestože trpíte a hledáte pomoc. Bez skrupulí vás označí za hypochondra, nebo vaše potíže připíše vyššímu věku, čímž dá nepřímo najevo, že se s tím máte naučit žít.

Když pacient s lékařem nesouhlasí, může dopadnout i tak, že sice absolvuje sérii různých vyšetření, ale pokud se nic nezjistí a přesto na svých obtížích stále trvá, může skončit i na psychiatrii, kde dostane nějakou zklidňující medikaci a vše je vyřešené.

Ve všech zmíněných variantách je jasné, že lékař svého pacienta neměl snahu léčit. Bohužel případů, kdy jsou pacienti v rukou nedůsledných či dokonce arogantních lékařů je opravdu mnoho.  

 

Moje osobní zkušenost s arogantními doktory mě přiměla pomáhat ostatním 

Narodil jsem se v Krkonoších. Celý život jsem byl sportovec duchem i tělem. Běh, cyklistika, plavání a především zimní sporty běžky i sjezdové lyžování mi nedělalo žádný problém. Aktivní cyklistika a z roku 1984 železný muž. Část mého profesního života jsem strávil u ČSTV Jilemnice na vleku Horní Mísečky - Medvědín (Machytka) jako vlekař elektrikář.

V roce 2015-2016 mě však z ničeho nic přepadla velká únava a najednou jsem nemohl dát nohu přes sedlo, což mi bylo podezřelé. Krevní testy vyloučily boreliózu, mozkomíšní mok vyloučil roztroušenou sklerózu. Pak se vše jen zhoršovalo. Lékařům jsem vždy nahlásil všechny své obtíže, včetně toho, že neudržím moč a mám problémy se stolicí. Chtěl jsem to řešit, ale názor lékařů byl jasný. Jsem již starý, je to psychosomatické apod. Nikdo nic neléčil, nechali mě s mými problémy být.

S tím jsem se ovšem nemohl smířit, takže jsem to nevzdal a po roce si vyžádal další vyšetření krve a magnetickou rezonanci ta mi potvrdila výhřez ploténky L5/S1. To mě záda nebolela a v tu dobu jsem mohl ještě chodit i běhat. V roce 2017/12 jsem měl první ataku zad ploténky. Hospitalizovali mě do nemocnice. V tu dobu jsem neudržel moč a od té doby se nemohu … Paní primářka z neurologického oddělení v Litoměřicích přišla na vizitu a doslova řekla „ co mi povídáte? Kdyby, jste měl takové problémy, tak se tady po..rete a pochčijete. „ Od toho okamžiku jsem to s ní neřešil.

Sportovní fyzioterapeut, který si MR prohlížel se chytil za hlavu a řekl: „Vidíte, zde máte vyhřezlou ploténku a obratel zatlačený dovnitř 6mm. To lékaři neví, že když neudržíte moč a nemůžete jít na velkou, je to okamžitě k operaci?“

 

Lékaři o mých obtížích, které diagnózu vyhřezlé ploténky jasně naznačovaly, věděli, ale protože jsem byl již asi za padesátkou, přičítali mé problémy prostě věku a mé marnivosti.

Bohužel, díky zanedbané léčbě mě nyní brní obě nohy, a večer již nemohu stát na nohách, jedině s podporou. O tom, že mám potíže s vylučováním již ani nemluvím.

Díky tomuto fatálnímu selhání lékařů můj aktivní život (soukromý, firemní i společenský) v roce 2018 skončil. Dnes doslova přežívám na posteli.

Zjistil jsem, že nejsem sám, komu lékaři svojí liknavostí zničili život. Lidé však nemají sílu hádat se s doktory. Mnoho z nich by uvítalo profesionální asistenci u lékaře, která by za pacientem stála a trvala na důsledné diagnostice i léčbě. Proto jsem se rozhodl založit společnost, která by pomáhala pacientům, kteří bojují se zdravotnictvím a nemohu se domoci vyšetření, léčby a případných zákroků.

Vědomostní pomoc zdravotního asistenta pomůže zabránit špatným zkušenostem s doktory.

Výběru lékaře nebo zdravotnického zařízení pro sebe a své nejbližší bychom měli věnovat tu největší péči. Někdy se to však i přes veškerou snahu nezadaří a narazíme na doktora, který, přes všechny své diplomy, nedokáže diagnostikovat varovné příznaky vážného onemocnění, nepodchytí včas léčbu a svého pacienta tak vystaví zhoršování nemoci do stádia, kdy již třeba opravdu není pomoci.

Zdravotní asistent by klientům vědomostně pomáhal při návštěvě u lékařů a dohlížel na jejich pečlivost.

Vztah mezi pacientem a doktorem by měl být upřímný a přátelský. Pokud chce lékař pacientovi opravdu pomoci, trpělivě ho vyslechne a na základě vyřčených obtíží i důkladné prohlídce pak stanovuje diagnózu. Nehádá, ale přesně určuje. Stanovení správné diagnózy je lékařovým prvním a možná i nejtěžším krokem. Vyžaduje, aby se soustředil a vzal v potaz opravdu všechny indicie. Úkolem zdravotního asistenta je na toto dohlédnout a neakceptovat liknavost ani unáhlená lékařova rozhodnutí.  

 

 

 

Neznáte označení
potřebného filtru?

Poptejte filtr ihned
pokud znáte označení!